piątek, 2 grudnia 2011

Zakładanie ogrodów – kochajmy ogrody.


Czy w ciszy pięknego ogrodu szukasz schronienia przed hałasem i szaleńczym tempem życia? Czy na rodzinny piknik albo przechadzkę z przyjacielem chętnie wybierasz spokojne parki z trawnikami, kwiatami, stawami i cienistymi drzewami? Jakże kojący, odświeżający, błogi, a nawet leczniczy wpływ wywiera na nas ogród!
Co prawda jego uprawa może niektórych odstręczać, na przykład z powodu braku czasu, niemniej wszyscy rozkoszujemy się kolorami, zapachami, dźwiękami i owocami ogrodu. Zakładanie ogrodów nie jest najłatwiejszym zajęciem. Tomasz Jefferson — architekt, uczony, prawnik, wynalazca i prezydent USA — kochał ogrodnictwo. Napisał: „Żadne zajęcie nie sprawia mi tyle zadowolenia co uprawianie ziemi. (…) Moje przywiązanie do ogrodu nie mija. Ale choć już starzec ze mnie, jestem jeszcze młodym ogrodnikiem”.

Wiele osób podziela pogląd Jeffersona. Każdego roku miliony gości odwiedza słynne ogrody świata, na przykład Kew Gardens (Królewskie Ogrody Botaniczne) w Anglii, ogrody w japońskim mieście Kioto, zespół pałacowo-ogrodowy w Wersalu we Francji albo Longwood Gardens w amerykańskim stanie Pensylwania. W niejednym kraju są też osiedla malowniczych domów, stojących wzdłuż wysadzanych drzewami alej i otoczonych krzewami, drzewami oraz jaskrawym kwieciem — niczym w miniaturowym raju.

Ogrody mogą sprzyjać zdrowiu
Jak zauważono, ludzie mający kontakt z naturą, nawet gdy ogranicza się on do patrzenia na kwiaty, drzewa, krzewy i ptaki przez okno, cieszą się zwykle lepszym zdrowiem. Dlatego też na dachu nowojorskiego szpitala miejskiego zasadzono ogród. „Spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem” — powiedział jeden z pracowników szpitala. „Podnosi na duchu zarówno pacjentów, jak i personel. (…) Naszym zdaniem ma wielorakie działanie terapeutyczne”. Badania rzeczywiście wykazują, że upajanie zmysłów naturą wychodzi ludziom na dobre pod względem fizycznym, umysłowym i emocjonalnym.
Zamiłowanie do ogrodów jest powszechne. Jak się przekonamy, jest to dość znamienne. Najpierw jednak zapraszamy na „spacer” po kilku historycznych ogrodach, aby stwierdzić, jak głęboko w sercach wszystkich narodów zakorzeniona jest tęsknota za rajem. Warto zobaczyć zakładanie ogrodów Poznań.

Źródło: Zakładanie ogrodów – kochajmy ogrody. - pablodudzi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz