niedziela, 13 listopada 2011

Ogrody


Ogrody to wspaniałe miejsce wypoczynku, ucieczki od codzienności i ulicznego gwaru. Spokój i odosobnienie to to co możemy tam znaleźć.

Do spotęgowania dobrego samopoczucia możemy wykorzystać doniczki, aby stworzyć otoczenie, które najbardziej nam odpowiada. Jeśli czujemy się najlepiej wśród kwiatów przywodzących na myśl wiejskie ogródki – posadźmy w glinianych donicach stokrotki, naparstnicę, malwy, łubin i róże. W doniczkach możemy sadzić jednocześnie kwiaty, zioła i warzywa. Takie doniczki będą piękne i praktyczne. Jadalne kwiaty – nasturcje i braki – doskonale urosną w zawieszonych na ścianie doniczkach i koszach. Pomidory można uprawiać nawet w skrzynce na oknie. Jeśli chcemy by ogród w doniczce wyglądał dobrze przez cały okres uprawy, musimy go regularnie podlewać i zasilać. Efekt jest jednak wart wysiłku – przez całe lato mamy świeże kwiaty i własnoręcznie uprawiane warzywa.

Całkowitym przeciwieństwem opisanego wyżej sposobu uprawiania kwiatów, warzyw oraz ziół i idealnym rozwiązaniem dla kogoś, kto chce mieć rośliny nie wymagające wielkich nakładów pracy, jest ogród nawiązujący do ogrodów Dalekiego Wschodu. Charakteryzuje się on subtelnym i harmonijnym łączeniem roślin zimozielonych i krzewów liściastych. Jeśli mamy koło domu oczko wodne, przypominające raczej nadmorski krajobraz niż dalekowschodni ogród np chiński, japoński, zbudujemy pomost z desek i pomalujemy go na kolor jasnoszary albo bladoniebieski. Wtedy można ustawić doniczki zdobione muszelkami oraz zawiesić kawałki sieci rybackiej, by stworzyć podpory dla roślin pnących.

Niezależnie od tego, jaki styl uznamy za odpowiedni, najważniejszy jest wybór roślin. Powinniśmy przy tym wziąć pod uwagę ich kształt oraz kolor. W miejscach zacienionych możemy łączyć szerokie liście funkii z łukowatymi pióropuszami paproci i wysokimi, szeleszczącymi liśćmi bambusa oraz innych ozdobnych traw

Jeśli jednak zdecydujemy się na duża roślinę, na przykład drzewo, uzyskamy odmienne efekty, zależnie od tego, czy przytniemy je, nadając mu strzelisty kształt, czy zostawimy delikatnie opadające gałęzie. Ogrody romantyczne dostarczą nam wiele przyjemności. Pachnące kwiaty i krzewy wypełnią powietrze słodką wonią. W takim ogrodzie kolory powinny być delikatne, aby przynosiły ukojenie naszym oczom. Najlepszymi kolorami będą – róże i błękity, blade fiolety, odcienie morelowe i biel – są to to na ogół kolory najintensywniej pachnących kwiatów.

Każdy człowiek lubi pójść czasami w miejsce, które będzie jego własnym pięknym azylem. Miejscem odpoczynku o rozmyślań. Idealnym miejscem na to są właśnie ogrody.

Źródło: Ogrody - zorg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz