niedziela, 27 listopada 2011

Woda i Ogród


Woda w ogrodzie może pojawiać się w bardzo różnej postaci, od małej fontanny poczynając, a na rozległym stawie kończąc.

Nad przykrytym obrusem stolikiem unosi się zapach herbaty i domowych wypieków. Wzrok wędruje w stronę spokojnej tafli wody, ozdobionej nenufarami, nad którymi przemykają zwinne wazki. Trochę dalej cicho szemrze strumyk. Jeżeli uda nam się urzeczywistnić marzenia o takim ogrodzie, szybko odkryjemy i docenimy zbawienny wpływ wody na nasze zmysły.

I gdy już dobrze poznamy istotę wodnego ogrodu, z pewnością stwierdzimy, że nie możemy się bez niego obyć. Woda w naszym otoczeniu może pojawiać się w różnej postaci, od małej fontanny na balkonie do rozległego stawu w ogrodzie z dzieloną częścią do kąpieli. Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszych prac mających na celu wprowadzenie wody do ogrodu, należy przemyśleć, jak rozwiązać kilka podstawowych problemów.

Przede wszystkim sadzawka powinna tworzyć jedność z otaczającym ją ogrodem. Nie należy jej izolować od reszty, na przykład przez otoczenie zielona powierzchnią trawnika. Również niewłaściwym rozwiązaniem jest umieszczenie oczka wodnego gdzieś na uboczu, w zacienionym kącie ogrodu. Rośliny otaczające lustro wody powinny harmonijnie łączyć obszary wilgotne z bardziej suchymi.

Dostęp do ogrodowej sadzawki powinien być możliwy w wielu miejscach. Ułatwi to nie tylko wykonywanie koniecznych prac pielęgnacyjnych, ale także pozwoli na swobodne obserwowanie tafli wody, czy to od strony domu, czy też z miejsca do wypoczynku w pobliżu stawu.

Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku

Autor: Beata

Podobał Ci się ten artykuł naciśnij że lubisz to

Podziel się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Dodaj artykuł na Airstar.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz